Історія

Таврійський національний університет імені В. І. Вернадського (далі ТНУ) – провідний вищий навчально-науковий заклад Криму, заснований у 1918 році, входить в першу десятку вищих навчальних закладів України. На момент анексії Кримського півострова ТНУ був державним вищим навчальним закладом IV рівня акредитації.

У складі університету було 16 факультетів, які готували студентів по 41 напрямку. Загальна кількість студентів становила 15 000 осіб, включаючи денну та заочну форми навчання. В університеті працювали 2244 співробітників, з них 919 викладачів, у тому числі 112 докторів наук, професорів, 485 кандидатів наук, доцентів, старших викладачів і асистентів. Серед них – один Герой України, 39 академіків академій різних профілей і країн, чотири лауреати Державної премії України, 36 заслужених працівників науки і освіти України, 53 заслужених працівника освіти АРК.

З ім’ям нашого університету пов’язані імена видатних громадських діячів, вчених, педагогів, які стали гордістю України. Це академіки В. І. Вернадський, О. Ф. Іоффе,О. О. Байков, нобелівські лауреати І. Є. Тамм і І. М. Франк, тричі Герої Соціалістичної Праці І. В. Курчатов і К. І. Щолкін і багато інших, не менш знаменитих імен, які дала світу наша альма-матер.

Щорічно більше 100 співробітників і студентів ТНУ проходили наукове і навчальне стажування за кордоном.

 

ВІХИ ІСТОРІЇ

Ідея відкриття Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського виникла ще на початку минулого століття в буремні роки громадянської війни. Представники наукової та творчої інтелігенції Російської імперії, які рятувалися від більшовицької навали, осіли в Криму. Свою історію університет почав від Постанови Кримського Крайового Уряду № 23 від 3 вересня 1918 року “Про заснування Таврійського університету”.

Вже до осені 1918 року Таврійський університет був повністю укомплектований викладачами вищої кваліфікації. 14 жовтня відбулося урочисте відкриття Таврійського університету в Сімферополі.

Академік В. І. Вернадський, який очолив ВНЗ в жовтні 1920 року, зазначав, що тоді Таврійський університет “представляв собою один з найсильніших наукових осередків у країні”.

Таврійський університет проіснував два з половиною роки і в січні 1921 був перейменований в Кримський університет імені М. В. Фрунзе.

У 1925 році він став Кримським державним педагогічним інститутом ім. М. В. Фрунзе і тільки в 1972 році – знову університетом – Сімферопольським державним університетом ім. М. В. Фрунзе.

У серпні 1999 року Указом Президента України Л. Д. Кучми йому було присвоєно статус національного і повернуто історичну назву.

 

НАУКОВО-ІННОВАЦІЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ

До анексії Криму в аспірантурі за 53 спеціальностями навчалися 304 аспіранти та 37 претендентів. За 19 спеціальностями було відкрито докторантуру. Щорічно в університеті захищалося 40-45 кандидатських і до 10 докторських дисертацій. В університеті були створені всі необхідні умови для наукової роботи.

ТНУ розвивав такі тематичні наукові напрямки як здоров’я людини, охорона навколишнього середовища, ресурсозберігаючі технології, нові речовини і матеріали, перспективні інформаційні системи. Щорічно університет проводив більше 70 міжнародних конференцій, багато з яких стали традиційними. Щорічно вчені університету публікували більше 2500 наукових робіт, в тому числі близько 55 монографій, 1916 статей, з них більше 110 – в провідних зарубіжних журналах.

Науково-дослідний комплекс університету включав до анексії великі підрозділи і лабораторії при кафедрах. Серед них: науково-дослідний центр “Технології стійкого розвитку”; Біотехнологічний центр; Навчально-наукова лабораторія програмного забезпечення комп’ютерних систем; Регіональний інформаційно-аналітичний центр системи моніторингу навколишнього середовища Автономної Республіки Крим; “Юридична клініка”; Центр синхронного перекладу; Ботанічний сад; Зоологічний музей; Наукова бібліотека, фонд якої налічував 1 млн. 190 тис. Книг і документів тощо.

Крім цього університет мав власну базу навчальної практики з біології і географії в гірничо-лісовій частині Криму.

 

УНІВЕРСИТЕТ СЬОГОДНІ

26 вересня 2016 в актовому залі Міністерства освіти і науки України відбулося урочисте відкриття Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського, переміщеного до Києва з анексованого Криму.

Ми почали новий розділ історії славного навчального закладу в Києві, рідному для університету місті, де він був задуманий і заснований Володимиром Вернадським.

У 2016 році відбувся перший набір студентів вже в оновленому університеті. Університету 98 років – а він знову робив перший набір студентів, як і в далекому 1918 році, коли з ініціативи Соломона Крима його створили наші батьки-засновники!

В університеті існує денна і заочна форми навчання, ведеться робота над впровадженням дистанційної форми навчання. Існують програми обміну студентської та викладацької мобільності.

 

НАШІ СТУДЕНТИ

На початку 2016-2017 навчального року до ВНЗ були зараховані 237 студентів – першокурсників. Міністерство освіти і науки України надало університету виняткове право здійснювати прийом по переводу студентів з окупованих територій протягом усього року, зараз їх кількість нараховує близько 3 000 осіб.

У ТНУ навчаються не тільки громадяни України, є і студенти з інших країн: Казахстану, Туркменістану, Індії, Бангладеш, Азербайджану, Узбекистану, Ірану, Іраку, Туреччини, Лівії. З них близько 15 на основних факультетах і 50 на підготовчому відділенні.

ТНУ відновлює партнерські зв’язки з університетами Європи, щоб його випускники могли вчитися за програмами подвійного освіти і отримувати як української диплом, так і документ європейського зразка.

Таврійський національний університет імені В. І Вернадського, підписав угоду про наукову співпрацю з Відкритим університетом зі Швейцарії. Угодою передбачається спільна робота двох університетів з впровадження програми подвійних дипломів, проведення наукових досліджень, обміну викладачами та студентами, а також освітніми програмами.

Студенти Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського мають можливість вивчати економіку і менеджмент в рамках трирічної міжнародної програми, на очних і заочних відділеннях в Україні та Польщі. Випускники університету отримають не тільки повноцінні українські дипломи, а й диплом польського вузу, акредитованого в ЄС.

 

РОЗВИТОК І ПЕРСПЕКТИВИ

Університет планує подальші структурні зміни. До складу ТНУ планують увійти українські ВНЗ, які до сих пір знаходяться на окупованій території.

Стратегічною метою ТНУ на найближчі 10 років є прагнення побудувати нову інноваційну систему вищої освіти, увійти в число кращих університетів Європи та світу. Нова система буде ґрунтуватися на принципово іншому, відмінному від радянського, підході до викладання та отримання знань. Студенти, як в Європі, будуть самі вибирати навчальне навантаження з основних дисциплін і кількість і інтенсивність додаткових спеціальних курсів, це дозволить оптимізувати витрати часу на другорядні освітні теми, поліпшить якість отриманих знань і збільшить варіативність освіти.

Головне завдання ТНУ – дати своїм випускникам не тільки дипломи, але знання і навички, як інструменти подальшого розвитку. Викладання буде вестися на чотирьох мовах: українською, російською, кримськотатарською, англійською. Університет зараз виховує майбутню політичну та інтелектуальну еліту Криму. Його нинішні студенти повернуться в український Крим, щоб внести свій внесок у розвиток регіону.

Молодь нашого університету прагне відвідувати Європу, вчитися в кращих університетах світу, для того, щоб отримавши світовий досвід і знання, повернутися додому і будувати Європу в Україні.

 

ЧОМУ НАШ ВНЗ?

Таврійський національний університет має великий науковий, академічний і практичний потенціал. За короткий термін, менш ніж за рік, університету вдалося створити власну інфраструктуру. Зараз на балансі університету знаходяться два великих навчальних корпуси. В історичній будівлі київського училища, заснованого Сергієм Грушевським, батьком Першого українського Президента Михайла Грушевського, на вулиці Кирилівський розмістяться гуманітарні факультети. У центрі міста на Печерську, на вулиці Івана Кудрі, знаходиться основний навчальний корпус університету.

Студенти і викладачі ТНУ проживають в чотирьох гуртожитках.

Формується і зміцнюється освітньо-науковий потенціал університету. Укладаються угоди з провідними київськими вишами, про співпрацю і спільне використання дослідними лабораторіями. Для формування власної науково-дослідної бази ТНУ приймає участь в різних грантових програмах, співпрацює з міжнародними донорами.

Для розвитку фізичної культури і спорту використовується два стадіони. Планується відкриття арт медіапростору «Оpen Area», де студенти братимуть участь у майстер класах, розвиватимуть свої творчі здібності. Університет подав заявку на грант фінансування проекту «E-University», для створення єдиної інформаційної мережі, яка об’єднає студентів і викладачів ТНУ, а також ВНЗ партнерів, полегшить доступ до отримання знань та інформації. ТНУ бере активну участь в освітніх програмах Європейського Союзу.

Вже підписані угоди про спільну участь з кількома зарубіжними вузами за програмою Еразмус плюс. Також Таврійський університет співпрацює з Британською радою, Американський посольством, програмою імені Фулбрайта в Україні задля реалізації різних освітніх проектів. Зараз ведеться робота над програмою дистанційного навчання, яка забезпечить жителям всієї України, у тому числі тимчасово окупованих територій, вільний доступ до якісної європейської освіти.

 

 

 

 

 


Відповідальний за інформаційне наповнення сторінки: проректор з навчальної роботи