ІСТОРІЯ КАФЕДРИ ДЕРЖАВНО-ПРАВОВИХ І ГУМАНІТАРНИХ НАУК

Історія діяльності кафедри державно-правових і гуманітарних наук університету починається восени 2016 р. після релокації ТНУ з Криму в Київ. На першому, організаційному етапі, новоутворена в рамках навчально-наукового гуманітарного інституту кафедра, що об’єднала усі правові та гуманітарні дисципліни, розміщувалася в корпусі по вул. Кирилівській, 164, але уже за півроку вона була остаточно переведена в головний корпус ТНУ по вул. Джона Маккейна, 33, де працює до сьогодні.

 

За період роботи кафедра декілька разів змінювала формат. Діяли окремо кафедра історії, згодом філософії та історії, кафедра публічного та приватного права. У квітні 2024 р. відбулось об’єднання кафедр в Кафедру державно-правових і гуманітарних наук. Проте, в ній завжди було наявне потужне ядро фахівців-гуманітаріїв, що забезпечували підготовку здобувачів вищої освіти на рівнях бакалавра і магістра зі спеціальностей 014, 032, 034, 052, 081, а також відповідали за викладання гуманітарних дисциплін загальноосвітньої підготовки для інших спеціальностей університету.

 

За цей період кафедри очолювали к.і.н. Н.В. Залеєток, д.і.н. В.О. Доценко, д.і.н. В.Ж. Попов, д.ю.н. Катеринчук К.В., к.ю.н. С.В. Губарєв, к.і.н. З.В. Захожай. Під їхнім керівництвом була розгорнута плідна наукова діяльність, зокрема, відтворено видання часопису «Вчені записки ТНУ. Серія Історичні науки», «Вчені записки ТНУ. Серія Юридичні науки», які зареєстровані у встановленому порядку як фахові видання з історичних та юридичних наук, створені аспірантури  спеціальностей 032 «Історія та археологія», 081 «Право», організовані університетський музей та гуртки для студентської молоді, підписані численні угоди про співпрацю з іншими закладами, ведеться профорієнтаційна робота по всій Україні. Щороку проводяться всеукраїнські та міжнародні наукові конференції, серед яких вже стали традиційними «Таврійські історичні читання» (з 2017 р.).

 

З початку повномасштабного вторгнення в Україну у 2022 р. низка студентів – вихованців кафедри пішли добровольцями на фронт. Випускники кафедри Олександр КРАВЧЕНКО і Сергій МИРОНОВ загинули в боях у 2022 р. Ім’ям Сергія МИРОНОВА, відомого краєзнавця і дослідника минувшини Києва, названо вулицю в Печерському районі неподалік від університету.

 

Сьогодні до складу кафедри входять 20 висококваліфікованих науково-педагогічних працівники, з яких 7 мають науковий ступінь доктора наук, 13 – науковий ступінь кандидата наук, 17 осіб мають вчене звання професора чи доцента.

 

Кафедра здійснює освітню, навчально-методичну, науково-інноваційну, виховну, організаційну та міжнародну діяльність за спеціальностями: 014 Середня освіта. Історія – «бакалавр», 032 Історія та археологія «магістр» та на третьому (освітньо-науковому) рівні, 052 «Політологія» – «магістр», 081 «Право» – «бакалавр» та «магістр» та на третьому (освітньо-науковому) рівні.

 

Кафедра організовує навчальну, виробничу та асистентську практики, а також керує науковими роботами студентів і аспірантів. У рамках формування системи забезпечення якості освіти і впровадження принципів академічної доброчесності в навчальному та науковому процесах в Університеті використовується «Система виявлення збігів / ідентичності / схожості.

 

Діяльність кафедри спрямована на високоякісну підготовку здобувачів вищої освіти з урахуванням сучасних науково-технічних досягнень. Науково-педагогічні працівники кафедри забезпечують викладання дисциплін з підготовки здобувачів вищої освіти за іншими спеціальностями, які є в Університеті. З метою розробки спільних проектів та програм проведення наукових досліджень, обговорення сучасних актуальних проблем, тенденцій та перспектив розвитку освіти, кафедра співпрацює з іншими кафедрами, науковими лабораторіями, науково-методичними підрозділами інших ЗВО.

 

Зусиллями науково-педагогічних працівників кафедри створено наукову бібліотеку, в якій можна ознайомитись з монографіями, авторефератами дисертацій, підручниками, навчальними посібниками та іншими науковими матеріалами.

Основною метою діяльності кафедри є всебічне забезпечення належних умов для набуття здобувачами вищої освіти відповідних професійних якостей, загальних і фахових компетентностей, які допоможуть молодим спеціалістам в умовах жорсткого конкурентного середовища та створять зв’язок вищої освіти з ринком праці.

 

Кафедра державно-правових і гуманітарних наук реалізує основні завдання:

  • забезпечення підготовки фахівців освітнього рівня «бакалавр», «магістр», «аспірантура», наділених достатніми теоретичними знаннями, практичними навичками, спроможних до самостійної фахової діяльності, відповідно до вимог державних та галузевих стандартів освіти;
  • участь у заходах профорієнтаційного характеру;
  • забезпечення впровадження інноваційних освітніх технологій у навчальний процес;
  • надання всебічної підтримки студентським науковим гурткам за профілем кафедри;
  • координація науково-дослідної роботи здобувачів вищої освіти шляхом наукового керівництва;
  • сприяння в проведенні наукових форумів, круглих столів, наукових та навчально-методичних, семінарів, науково-практичних конференцій тощо;
  • вдосконалення навчально-матеріальної бази;
  • сприяння науковим дослідженням та підвищенню кваліфікації науково-педагогічних працівників, що впливатиме на якісне оновлення кафедри відповідно до нормативних вимог чинного законодавства України з питань освітньої діяльності;
  • оприлюднення здобутків науково-педагогічних працівників та здобувачів освіти в наукових фахових виданнях, електронних ресурсах, монографіях, навчальних підручниках і посібниках тощо.

Науково-педагогічні працівники кафедри займають активну громадську позицію: входять до складу українських громадських організацій (асоціація кримінологів України, Об’єднання адвокатів України, Національний союз журналістів України, Рада національних спільнот України). Професор кафедри Сергій ПЄТКОВ відповідно до Наказу Міністерства освіти та науки України «Про внесення змін до складу Ради представників громадських об’єднань корінних народів, національних меншин України при Міністерстві освіти і науки України» від 17.01.2022 року № 31 є членом Ради представників громадських об’єднань корінних народів, національних меншин України при Міністерстві освіти і науки України