31 березня 2025 року в Таврійському національному університеті імені В.І. Вернадського відбулася відкрита лекція пам’яті «Письменник без цензури», присвячена 105-річчю від дня народження Дженґіза Дагджи – майстра художнього слова, літописця трагічної долі кримськотатарського народу.
Захід пройшов у змішаному форматі в залі Вченої ради університету. Лекторкою виступила Таміла Сеітяґ’яєва, завідувачка кафедри кримськотатарської філології та загальновузівських дисциплін ННІ філології та журналістики, яка поділилася маловідомими фактами з біографії письменника, розкриваючи його життєвий шлях і творчу спадщину.
Дженґіз Дагджи – видатний прозаїк і поет, автор епічних романів, повістей, щоденників-спогадів. Його творчість стала безцінним літописом, що відтворює реалії довоєнного Криму, жахіття війни, трагедію депортації та випробування еміграції.
Перші літературні спроби Дагджи з’явилися ще до другої світової війни – його вірші, оповідання та нариси друкувалися у кримських періодичних виданнях. Однак, опинившись у вимушеній еміграції, він продовжив писати вже в Туреччині, де вийшли 26 прозових творів турецькою мовою, які відкрили світові правду про його народ.
Його книги – це голос поколінь, що не зламалися.
Пам’ятаймо, читаймо, зберігаймо!