Співпраця зі стейкхолдерами кафедри слов’янської та романо-германської філології
Сертифікований семінар-практикум «Синтаксичні та пунктуаційні норми ділового мовлення відповідно до Українського правопису – 2019»
24.03.2025 р.
24 березня у Вишнівському академічному ліцеї «Основа», за сприянням Центру професійного розвитку педагогічних працівників Вишневої міської ради, відбувся сертифікований семінар-практикум «Синтаксичні та пунктуаційні норми ділового мовлення відповідно до Українського правопису – 2019», розробник – О.В. Коломієць, кандидат філологічних наук, доцент кафедри слов’янської та романо-германської філології Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського.
Захід відбувся у межах співпраці кафедри слов’янської та романо-германської філології зі стейкхолдером – Вишнівським академічним ліцеєм «Основа».
РОБОЧА ЗУСТРІЧ З ПОТЕНЦІЙНИМИ РОБОТОДАВЦЯМИ, ЗАЦІКАВЛЕНИМИ ТА ПРИЧЕТНИМИ ЩОДО ОБГОВОРЕННЯ ПРОЄКТІВ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНИХ ПРОГРАМ КАФЕДРИ СЛОВ’ЯНСЬКОЇ ТА РОМАНО-ГЕРМАНСЬКОЇ ФІЛОЛОГІЇ ННІ ФІЖ ТНУ ІМЕНІ В.І. ВЕРНАДСЬКОГО
07.02.2025 р.
7 лютого 2025 року відбулася зустріч робочих груп та потенційних роботодавців, зацікавлених та причетних щодо обговорення проєктів освітньо-професійних програм кафедри слов’янської та романо-германської філології.
Гаранти освітньо-професійних програм спеціальностей А4 Середня освіта (за предметною спеціальністю українська мова і література), А4 Середня освіта (за предметною спеціальністю англійська мова і література) В11 Філологія першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів представили свої освітні програми до обговорення, висвітливши унікальність кожної з них.
Запрошені на зустріч потенційні роботодавці, зацікавлені та причетні активно включилися в процес обговорення. Зустріч пройшла у форматі обміну досвідом. Роботодавців цікавили питання організації демократичного підходу до обрання студентами вибіркових дисциплін. Зокрема д. філол. н., доктор габілітований в галузі мовознавства, Ольга Косович поділилася практичним досвідом Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, завідувачкою кафедри романо-германської філології якого вона є. Роботодавцем було відзначено креативність у формуванні каталогу вибіркових дисциплін загальної та професійної підготовки, прозорість процесу вибору студентами дисциплін у Таврійському національному університеті імені В. І. Вернадського.
Гарант ОПП «Середня освіта. Українська мова та література, зарубіжна література» першого (бакалаврського) рівня освіти канд. філол. н., доц. Марина Волошинова звернула увагу потенційних роботодавців, зацікавлених та причетних на зміну освітніх компонентів у блоці навчальних дисциплін загальної підготовки: на вимогу МОН сюди було додано дисципліни «базова загальна військова підготовка» та «політико-правові засади запобігання корупції».
Доктор філології, професор кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості Київського національного університету імені Тараса Шевченка Анатолій Ткаченко запропонував додатково ввести до переліку вибіркових дисциплін професійної підготовки «кіносценарій як літературна творчість».
Гарант ОПП «Філологія. Українська мова та література, польська мова» першого (бакалаврського) рівня освіти канд. філол. н., доц. Олена Коломієць зазначила, що освітня програма користується попитом серед абітурієнтів. Студенти, які обрали її, мають змогу протягом усього періоду навчання покращувати свої знання та навички з української та польської мови. Саме це дає змогу випускникам у майбутньому знайти гідну роботу в якості перекладача, редактора, коректора, працювати як на вітчизняному ринку праці, так і закордоном.
До ознайомлення ОПП «Англійська мова і література та переклад, німецька мова» першого (бакалаврського) рівня освіти представила доктор філософії у галузі мовознавства, ст. викл. Анна Шеремет. Відзначивши низку унікальних пропозицій в межах цієї ОПП, гарант зауважила на можливості студентів, які її оберуть, навчатися за міжнародним обміном в європейських університетах, покращувати свої розмовні навички безпосередньо із носіями мови.
У ході робочої зустрічі обговорювали попит на ринку праці на фахівців в освітній сфері та філології. Ділилися своїм баченням процесу реалізації міждисциплінарної освітньої-професійної програми другого (магістерського) рівня освіти «Середня освіта. Українська мова та література, психологія», яку презентувала гарант к. філол. н., ст. викл. Ольга Шарагіна. Потенційних роботодавців, зацікавлених та причетних цікавили такі питання: проходження студентами цієї освітньо-професійної програми практики, кількість відведених кредитів на практичну підготовку майбутніх фахівців, види практик. Свої пропозиції щодо реалізації цієї освітньо-професійної програми висловила к. філол. н., доцент кафедри української літератури УДУ імені Михайла Драгоманова Тетяна Блєдних.
ОПП «Філологія. Українська мова та література, польська мова» другого (магістерського) рівня освіти, гарантом якої виступила Богдана Гочаренко, буде цікава тим студентам, хто в закладах вищої освіти на першому бакалаврському здобув професію, несуміжну з філологією, але в переліку освітніх компонентів другою мовою для вивчення мав саме польську. Такі абітурієнти вступають до магістратури за означеною програмою, маючи достатній рівень володіння мовою. Для них відкривається можливість працевлаштування у структурах, де потрібні знавці польської мови. Також здобувачі цієї ОПП залучаються до наукових досліджень в галузі лінгвістики та літератури. Потенційні роботодавці, зацікавлені та причетні мають можливість запропонувати таким студентам в подальшому роботу у видавництвах, дипломатичних структурах, громадських організаціях та об’єднаннях, які потребують фахівців з польської філології.
На завершення було представлено дві освітньо-професійні програми другого (магістерського) рівня освіти «Середня освіта. Англійська мова та література», гарантом якої є к. філол. н., доц. Катерина Хома та «Англійська мова і література та переклад, німецька мова» (гарант – д. філол. н., проф. Наталія Іщенко). Унікальність першої – спрямованість на підготовку фахівця закладу освіти. Вибірковий блок освітньо-професійної програми підсилює професійну підготовку, готує здобувачів до викладання англійської мови в закладах загальної середньої освіти, позашкільних закладах освіти та закладах вищої освіти. Педагогічні спеціальності, як зазначила гарант програми, мають особливу підтримку, тому в абітурієнтів, які обирають цей фах, є можливість при вступі взяти участь у конкурсі на бюджетні місця. ОПП «Англійська мова і література та переклад, німецька мова» відкриває можливість залучення здобувачів освіти до подій у науковому житті України та за її межами. ОПП передбачає оволодіння двома мовами, реалізацію перекладацької діяльності, а вивчення дисциплін літературознавчого спрямування в її межах спрямоване на розкриття творчого потенціалу здобувачів.
Під час зустрічі було обговорено та схвалено події та заходи, які кафедра слов’янської та романо-германської філології проведе спільно з потенційними роботодавцями, зацікавленими та причетними означених освітньо-професійних програм. Представники студентства, які входять до робочих груп, були також присутні на зустрічі та мали нагоду наживо поспілкуватися з потенційними роботодавцями, зацікавленими та причетними та обрати для себе зручний формат співпраці з ними.
Проєкти освітньо-професійних програм відкриті до внесення пропозицій. Всіх охочих запрошуємо ознайомитися з проєктами на сайті ТНУ імені В. І. Вернадського та висловити свої думки та побажання щодо їх удосконалення.

Доктор філології наук, доктор габілітований в галузі мовознавства, професор, завідувач кафедри романо-германської філології Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Косович Ольга Василівна зазначила, що актуальним і зручним для популяризації та інформування роботи кафедри слов’янської та романо-германської філології ННІ ФІЖ ТНУ імені В.І. Вернадського в межах навчальної реалізації освітньо-професійних програм, доцільним є введення QR-кодів, які успішно спрямовують до перегляду відео екскурсій та заходів закладу вищої освіти, що є однією з умов-переваг до вступу.
Доктор філології, професор кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ткаченко Анатолій Олександрович зазначив, що рекомендовано, щоб науково-методична література супроводжувалася QR-кодами, адже це є зручним та цікавим для сучасного здобувача вищої освіти, сприяє його різнобічному розвитку.


Доктор філології, професор кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ткаченко Анатолій Олександрович доцільно запропонував уникати тавтології в номінуванні наукових ступенів: доктор філологічних наук та кандидат філологічних наук варто формулювати як доктор філології чи кандидат філології, що було схвально прийнято у науковій дискусії потенційних роботодавців, усіх охочих та причетних.
Доктор філології наук, доктор габілітований в галузі мовознавства, професор, завідувач кафедри романо-германської філології Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Косович Ольга Василівна порушила питання щодо вибору вибіркових дисциплін загальної підготовки та професійної підготовки у закладах вищої освіти загалом, та цікавилася логікою визначення останніх в освітньо-професійних програмах ННІ ФІЖ ТНУ імені В.І. Вернадського, що зумовило активну наукову дискусію серед потенційних роботодавців інших університетів України.


Кандидат філології, старший викладач кафедри слов’янської та романо-германської філології ННІ ФІЖ ТНУ імені В. І. Вернадського Шарагіна Ольга Володимирівна прокоментувала процедуру вибору вибіркових дисциплін загальної та професійної підготовки у ТНУ імені В.І. Вернадського, що було схвально сприйнято науковою спільнотою.
Кандидат філології, доцент, доцент кафедри української літератури УДУ імені Михайла Драгоманова Блєдних Тетяна Юріївна поставила доцільне запитання щодо практичної підготовки в міждисциплінарній програмі “Середня освіта. Українська мова та література, психологія”, що зумовило дискусію щодо доцільності виокремлення не двох, а трьох практик: виробничої (психологічної), виробничої (педагогічної) практики та переддипломної практики.

УЧАСТЬ У ВЕБІНАРІ, ОРГАНІЗОВАНОМУ СТЕЙКХОЛДЕРАМИ ІЗ ВИШНІВСЬКОГО АКАДЕМІЧНОГО ЛІЦЕЮ “ОСНОВА”
10.01.2025 р.
Сьогодні викладачі та студенти кафедри кафедри слов’янської та романо-геманської філології ННІ філології та журналістики взяли участь у вебінарі, організованому стейкхолдерами із Вишнівського академічного ліцею “Основа”.
Завідувачка кафедри Катерина Хома та доцент Олена Коломієць разом із Тетяною Фенюк та Тетяною Пальохою, магістрантками 1-го року навчання спеціальності 014 Середня освіта. Українська мова і література мали можливість долучитися до обговорення цікавої теми: “НЕнудне навчання. Використання мемів на уроках”. Знання і навички, здобуті на вебінарі, неодмінно будуть застосовуватись викладачами під час проведення семінарів, студентами – під час проходження педагогічної практики.
Захід відбувся за підтримки Центру професійного розвитку педагогічних працівників Вишневої міської ради.
СТЕЙКХОЛДЕРИ ОСВІТНЬО-ПРОФЕСІЙНИХ ПРОГРАМ
Англійська мова і література та переклад, німецька мова (ОС Бакалавр)

Блєдних Тетяна Юріївна – кандидат філологічних наук, доцент, доцент кафедри української літератури УДУ імені Михайла Драгоманова |

Жукович Інна Іванівна – кандидат філологічних наук, доцент кафедри номер 5 (кафедра іноземної мови) Військовий інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут. |

Салдан Галина Ярославівна – викладач вищої категорії відокремленого структурного підрозділу «Фаховий коледж економіки, права та інформаційних технологій Західноукраїнського національного університету» |
Філологія. Українська мова та література, польська мова (ОС Бакалавр)

Ясній Ярина Олегівна – кандидат філологічних наук, директор Центру Польської освіти |

Яковенко Яніна Василівна – доктор філософії, доцент кафедри східної і слов’янської філології Київського національного лінгвістичного університету |

Повякель Оксана Теодозіївна – генеральний директор Національного музею народної архітектури та побуту України |
Середня освіта. Українська мова та література, зарубіжна література
(ОС Бакалавр)

Гримашевич Галина Іванівна – кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української мови та методики її навчання Житомирського державного університету імені Івана Франка |

Щенявська Наталія Борисівна – директорка спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів №113 технологічного та спортивного профілю навчання (м. Київ) |
Середня освіта. Англійська мова та література (ОС Магістр)

Валігура Ольга Романівна – доктор філологічних наук, професор, зав. кафедрою східної і слов’янської філології Київського національного лінгвістичного університету |

Луцишин Іванна Дмитрівна – кандидат філологічних наук, начальник відділу освіти Козлівської селищної ради (м. Тернопіль) |
Середня освіта. Українська мова та література, зарубіжна література (ОС Магістр)

Тіхоненко Світлана Олегівна – кандидат філологічних наук, засновник ГО “Всеукраїнська спілка вчителів-словесників” |

Повякель Оксана Теодозіївна – генеральний директор Національного музею народної архітектури та побуту України |

Йовбак Юрій Юрійович – директор Щасливського ліцею Пристоличної сільської ради Бориспільського району Київської області |
Філологія. Українська мова та література, польська мова (ОС Магістр)

Ткаченко Анатолій Олександрович – доктор філології, професор кафедри історії української літератури, теорії літератури та літературної творчості Київського національного університету імені Тараса Шевченка |

Руденко Наталія Миколаївна – директор Вишнівського академічного ліцею «Основа» Бучанського району Київської області |

Домашенко Тетяна Михайлівна – директор приватного видавництва «Духовна вісь» |
Англійська мова і література та переклад, німецька мова (ОС Магістр)

Косович Ольга Василівна – доктор філологічних наук, доктор габілітований в галузі мовознавства, професор, завідувач кафедри романо-германської філології Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка |

Бордюк Юлія Михайлівна – кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української і зарубіжної літератури та методики навчання, Університету Григорія Сковороди в Переяславі |

Босенко Маріанна Іванівна – директор гімназії № 48 Шевченківського району м. Києва |
СТЕЙКХОЛДЕРИ З ДОГОВОРІВ/МЕМОРАНДУМІВ
МІЖ ТНУ ІМЕНІ В.І. ВЕРНАДСЬКОГО ТА УНІВЕРСИТЕТАМИ УКРАЇНИ

Баб’юк Марія Петрівна – директор Галицького фахового коледжу імені В’ячеслава Чорновола
Термін укладання договору, дати
25.06.2024-25.06.2029

Азюковський Олександр Олександрович – ректор Національного технічного університету «Дніпровська політехніка»
Термін укладання договору, дати
23.03.2023-23.03.2028 |

Турунцев Олександр Петрович – ректор Київського столичного університету імені Бориса Грінченка
Термін укладання договору, дати
18.06.2024-18.06.2029 |

Хаджинов Ілля Васильович – ректор Донецького національного університету імені Василя Стуса
Термін укладання договору, дати
12.04.2024-12.04.2029

Дробик Надія Михайлівна – т.в.о.ректора Тернопільського національного університету імені Володимира Гнатюка
Термін укладання договору, дати
07.06.2024-07.06.2029

Коцур Віталій Вікторович – ректор Університету імені Григорія Сковороди в Переяславі
Термін укладання договору, дати
08.05.2024-08.05.2029